Prečo by rodičia mali míňať menej peňazí na hračky a radšej ísť na viac rodinných dovoleniek

Nezaradené

0  komentárov

  • Home
  • Blog
  • Nezaradené
  • Prečo by rodičia mali míňať menej peňazí na hračky a radšej ísť na viac rodinných dovoleniek

Rodičia vyhadzujú stovky libier za hračky, tvrdí renomovaná britská psychologička, a namiesto toho by mali míňať peniaze na dovolenky.

“Máte predstavu aké množstvo darčekov, ktoré dávame deťom sú nechcené alebo si ich nevážia?”

pýta sa Oliver James, najpredávanejší autor kníh z oblasti psychológie, ktorého množstvo kníh o vzťahoch medzi deťmi a rodičmi zahŕňa Love Bombing: Reset Your Child’s Emotional Thermostat.

Odpoveď na túto otázku sa hýbe v rozmedzí od 20-66% – zaleží, ktorý prieskum si zvolíte. A stále platí, že Británia je druhá krajina, ktorá míňa na hračky najviac peňazí – niečo v priemere 508 libier (viac ako 550 Eur) ročne na dieťa. V konečnom dôsledku, z akékokoľvek uhla pohľadu – je to deprimujúca suma.

“Celý biznis zaobstarávania materiálnych vecí pre deti – v stále drahších formách, čím su deti staršie – je celý, celých 100 percent, len o zvyšovaní profitu tohto priemyslu,” hovorí James.

Na druhej strane, rodinné dovolenky si deti cenia, či už v danom momente, ale aj z dlhodobého hľadiska vo svojich spomienkach. Takže ak už idete na niečo míňať peniaze je jasné, ktorá voľba dáva väčší zmysel.

Samozrejme, výskum opakovane naznačuje, napriek faktu, že neustále kupujeme viac vecí, že dospelí skutočne považujú zážitky ako cestovanie za ďaleko naplňujúcejšie. A spolu s nimi aj deti, hovorí James. Je to len o tom, že si vážia odlišné aspekty cestovania.

“Prvá a a najzákladnejšia chyba, ktorú robí neskutočné množstvo rodičov je, že si mýlia to čo sa im zdá vzrušujúce na dovolenke s tým čo sa zdá vzrušujúce pre ich deti”, hovorí James.

Veľmi veľa vzrušujúcich vecí na novom mieste väčšinu detí unudí na smrť – napr. taká nová kultúra vás môže fascinovať, ale vaše dieťa sa bude cítiť, akoby práve zapúšťalo korene. Takže ak je vaše dieťa také typické dieťa, bude neskutočne frflať, keď ho budete vláčiť kade tade.”

Aký typ dovolenky je pre deti najlepší?

“Deti vidia svet inak”, vysvetluje James, “napríklad ich dokáže fascinovať spôsob akým francúzske kaviarničky podávajú Oranžínu namiesto Fanty. A takéto detaily si uchovujú dlho po tom, ako dovolenka skončí.”

Je dôležíte nevnucovať kultúru a spôsoby na rodinných dovolenkách.

“Dajte darček dvoj-ročnému dieťaťu a bude ho fascinovať hlavne krabica, v ktorej ho dostalo”, hovorí James. “Podobne to platí aj pri cestovaní. Mali by sme ich nechať skúmať svet svojim vlastným spôsobom a nechať ich čudovať sa nad prostredím, v ktorom sa nachádzajú.”

James dáva za príklad, ako zobral svoje deti, vtedy 10 a 14 ročné do Paríža.

“Ju zaujímalo umenie. Jediné čo jeho trochu zaujalo bol obchod, ktorý bol akýmsi francúzskym ekvivalentom Sports Directu.”

Obaja si ale užívali robiť si srandu z lacného skejtu a otrasného ubytovania, ktoré James rezervoval. Po dovolenke sa tieto veci stali legendárnymi. A to je to, na čom záleží.

Pretože podľa Jamesa, to čo si deti naozaj cenia na dovolenkách, je zriedkavá možnosť stráviť plnohodnotný čas sa so svojimi rodičmi, ktorú im dovolenky vytvoria.

“Dnešný systém písomiek / skúšok, ktorým si naše deti prechádzajú môže byť pre ne nesmierne stresujúci, dokonca až tak, ako nástrahy života dospelého človeka,” vysvetľuje.

“Dovolenky nás fyzicky oslobodzujú z našich vysoko stresových každodenných životov, kde sa každý sústredí na plnenie cieľov. Sú časom, kedy každý môže zrelaxovať a tráviť čas spoločne.”

Samozrejme, hračky sú o hraní a trávení spoločného času tiež. Alebo by mali byť.

Ale tie dni radostnej stolovej hry sú preč. Čoraz viac vytvárajú moderné hračky medzi rodinnými príslušníkmi vzdialenosť, kedy sa deti zatvárajú do svojich izbieb, sadajú pred obrazovky a nešetria nadávkami.

Hra, o ktorej hovoril Oliver je o spolupráci. Jej primárnym cieľom nie je deti učiť, neplní vzdelávaciu rolu, a je, ako hovorí, “nenahraditeľnou ľudskou skúsenosťou, hlavne pre deti, ale aj pre dospelých. Bez nej, život by bol veľmi prázdny a chýbala by v ňom radosť.”

Je to o tom, len tak sa s rodičmi porozprávať o nesmrteľnosti chrústa.

Je to o zdieľaní úprimnej radosti z maličkostí. Je to o venovaní pozornosti záujmom svojich detí, ktoré úprimne vezmete do úvahy.

To je to, čo si deti vážia, argumentuje James. Je to určite to, čo si pamätajú ešte dlho potom, ako ich najnovšia hračka zapadne prachom.

Vaše dieťa sa stáva múdrejším vďaka dovolenkám

Môže to znieť príliš dobre na to, aby to bola pravda. Doktor Margot Sunderland však argumentuje, že dovolenky zrýchlujú rozvoj detského mozgu a pomáhajú budovať schopnosť koncentrácie.

Zdroj: https://us.wakeupyourmind.net/life/why-parents-should-spend-less-money-on-toys-and-take-more-family-vacations/


ŠTÍTKY


PREČÍTAJTE SI ĎALŠIE ČLÁNKY

TOTO robí aj Google! Spoznajte SILNÚ kľúčovú stránku úspešných a ako ju využiť aj vo svoj prospech

Prečo je morálnou povinnosťou čestných ľudí byť bohatý

Leave a Repl​​​​​y

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Vysielaním sprevádza: Lukáš Gregor, autor aplikácie JugLogic pre správu osobných financií

Spolu s exkluzívnymi hosťami:

Andy Winson

Erik Hoffmann

Michal Kopecký

Sledujte tréningové vysielanie:

Ako v čase karantény ovládnuť svoje peniaze a pripraviť sa na budúcnosť 

  • I. Príprava a základy - ako byť pripravený na všetky rôzne scenáre a zároveň sa správať antikrízovým spôsobom 
  • II. Budovanie návykov bohatých - prečo je práve DNES dôležitejšie ako kedykoľvek predtým eticky "kopírovať" správanie bohatých 
  • III. Stabilizuj a stúpaj - ako namiesto STRACHU posilňovať svoje bohatstvo a vďaka tomu viac pomôcť nielen sebe, ale aj ostatným