Peniaze sú TABU

Finančná gramotnosť

0  komentárov

Keď sa pozerám na to, ako nám okolný svet rozpráva o peniazoch, tak v drvivej väčšine práve ľudia, ktorí sledujú správy alebo čítajú noviny sa o peniazoch nedozvedia nič pozitívne. Tam niekto niekoho okradol, tam nejaký podvod, kde ľudia prišli o peniaze, tam zas nejaký vírus, ktorý v mobile sťahuje ľuďom z internetbankingu alebo rôzne kauzy, ktoré ma vláda.

Rozprávajú o zadĺžení a nič dobré nespomenú.  Ako sa má potom bežný človek pozerať na peniaze? No samozrejme tak, že peniaze sú príčinou všetkého zla, a potom ľudia majú v hlave takéto programy. Myslia si o peniazoch to najhoršie, a že keby peniaze neboli, ako by sme sa mali dobre a podobne. Peniaze sú ale nástroj a prostriedok výmeny a obchodu. Keby peniaze neboli, tak by sme si medzi sebou museli meniť vajíčka za to, že niekomu porýľujem záhradu, jednoducho bol by všade barter a svet by nedokázal fungovať tak, ako ho dnes poznáme.

Peniaze samé o sebe nie sú nič zlé, a zároveň nie sú ani nič dobré. To ako ich človek použije, tak tá jeho akcia tomu dáva ten podtext, ktorý to má. A nie je pravda to, že každý ktorý je bohatý tak míňa peniaze na niečo zlé. Na to, aby spôsoboval u ľudí, ktorí sú chudobní ešte väčšiu chudobu a tak ako nám to predostierajú média. To sú jednoducho mediálne bullshity, ktoré sú tlačené ľuďom do hlavy, a na základe ktorých potom ľudia majú negatívny vzťah k peniazom.

Peniaze samé o sebe nie sú nič zlé, a zároveň nie sú ani nič dobré.

Kvôli tomuto negatívnemu obrazu sa potom o peniazoch doma nerozpráva, rodičia nesmerujú svoje deti k tomu, aby boli finančne gramotné a aby sa o peniaze zaujímali. Prečo by rodičia mali svoje deti smerovať k niečomu, o čom si myslia, že je zlé?

Je prirodzené, že ich chcú predtým uchrániť. A tak deti, ktoré sa o tom nedozvedia nič od rodičov, ani na škole, neučia sa o tom ako môžu zvyšovať svoje príjmy, ako môžu investovať, ako sa môžu mať finančne v pohode, vyjdú zo školy a sú absolútne nepripravené na život. S prázdnymi vreckami sa potom predierajú životom len veľmi ťažko.

Čo málokto vie, tak je to, že existujú ľudia ako napríklad Tony Robins, ktorý robí kampane, kde predáva svoju knihu ale nevezme si z toho ani cent. Všetky peniaze, ktoré tieto kampane zarobia, dáva ľuďom, ktorí jednoducho nemajú peniaze na to, aby uživili 100 000 000 hladných krkov. Alebo ako Bill Gates, jeden z najväčších filantropov sveta, robí rôzne veci ako napríklad to, aby ľudia v Afrike vôbec mali vodu a mohli prežiť. Toto sú veci , ktoré sa ale bohužiaľ ľudia štandardne nedozvedia, a o ktorých sa nehovorí

Z tohto dôvodu, peniaze nie sú príčinou všetkého zla, jednoducho rozhoduje človek, ktorý ich má v ruke, ako s nimi naloží. Je to samozrejme ako s nožíkom, buď si s ním natriem chleba, aj keď chleba nejem, alebo jednoducho s ním dokážem niekoho aj poraniť alebo zabiť. Peniaze sú len nástroj, a to ako ten nástroj použijeme je na nás.

Peniaze nie sú príčinou všetkého zla, jednoducho rozhoduje človek, ktorý ich má v ruke, ako s nimi naloží.

No a bohužiaľ, média a podobné kanály ovplyvňujú myslenie populácie tak, že ľudia berú peniaze ako niečo negatívne. Z tohto dôvodu sa v rodinách o peniazoch nerozpráva, na školách sa o tom ako ich môžeme spravovať a rozmnožovať neučí. Preto sú ľudia finančne negramotní, potom sa zadlžujú a majú sa zle. Mohli by sa mať omnoho lepšie, keby bol systém nastavený tak, aby sa ľudia vzdelávali vo finančnej gramotnosti.

Takže je na Vás, čo si z tohto článku vezmete, a či sa začnete zaujímať o to, aby ste zvyšovali svoju finančnú gramotnosť. Ja Vám držím palce, aby ste sa mali tak, ako sa mať chcete a aby ste boli finančne v pohode.

Teším sa na Vás pri ďalšom článku.


ŠTÍTKY


PREČÍTAJTE SI ĎALŠIE ČLÁNKY

[Inšpiratívne VIDEO] Skutočný DÔVOD života od výplaty k výplate a ako to zmeniť

[Inšpiratívne VIDEO] Ako Erik Hoffmann vygeneroval 40,000$ za 5 týždňov a čo urobil ešte PREDTÝM, ako sa mu to podarilo aj v nepriaznivých časoch

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

7 zabijakov finančného prehľadu

Prihláste sa k odberu noviniek z oblasti financií a finančnej gramotnosti a získajte okamžitý prístup k bonusovému e-booku ZDARMA. Stlačením tlačidla nižšie nám udelíte svoj dobrovoľný súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa našich zásad spracúvania osobných údajov.

>