Najbohatší prezident USA vás môže prekvapiť

Nezaradené

0  komentárov

Ročný plat prezidenta Spojených štátov je 400.000 dolárov. To je pravdepodobne viac ako to, čo zarobí priemerný čitateľ Finance101, ale menej ako niektorí vykonní riaditelia firiem.

Avšak, mnohí americkí prezidenti by sa pravdepodobne zaobišli bez tohto platu, pretože pochádzajú z extrémne bohatých rodov. Na základe informácií z publikácie 24/7 Wall St. sme zaradili 30 našich najbohatších prezidentov od najmenej bohatého po najbohatšieho. Uvedené čisté sumy boli upravené o infláciu a konvertované na porovnatelné doláre v roku 2016. Najbohatší zo všetkých vás môže prekvapiť…

35. Warren Gamaliel Harding

Čistý majetok: 1 milión dolárov
Prezidentom: 1921-1923
Prezident v poradí # 29

Zločiny členov jeho vlády zatienili väčšinu Hardingovho prezidentovania. 29. prezident USA však nebol zapojený do žiadnej z týchto kriminálnych aktivít. Pred nástupom do politiky bol Harding úspešným vydavateľom novín, pôsobil v úradoch štátu Ohio a v americkom senáte, podľa History.com.

William G. Harding mal väčšinu svojho majetku ešte predtým ako sa stal vrchným veliteľom ozbrojených síl. Jeho manželka Mabel tiež pochádzala z veľmi bohatej rodiny – bola dcérou prominentného bankára, podľa 24/7 Wall St.
Ďalší: Počas Veľkej hospodárskej krízy v roku 1893 zbankrotoval, zatiaľ čo pôsobil ako guvernér Ohia.

34. William McKinleyČ

Čistý majetok: 1 milión dolárov
Prezidentom: 1897-1901
Prezident v poradí # 25

William McKinley nezdedil na rozdiel od mnohých prezidentov na našom zozname významné dedičstvo. 30 rokov pracoval v rôznych verejných funkciách. Tie zahŕňali aj funkciu miestneho prokurátora a člena Snemovne reprezentantov. Vyzerá to, že verejná služba vám môže časom zarobiť slušný obnos peňazí, ale nie toľko ako riaditeľom korporácií.

Bohužiaľ, pán McKinley zbankrotoval počas Veľkej hospodárskej krízy v roku 1893. V tom čase bol guvernérom Ohia, podľa 24/7 Wall St. Dokonca aj politici boli zasiahnutí Veľkou hospodárskou krízou! Bol prezidentom, dokým nebol zavraždený šesť mesiacov pred jeho druhým funkčným obdobím.
Ďalší: V tom čase bol 14. prezidentom USA ako najmladší muž, ktorý sa ujal funkcie.

33. Franklin Pierce

Čistý majetok: 2 milióny dolárov
Prezidentom: 1853-1857
Prezident v poradí # 24

Aký otec taký syn! Otec Franklina Piercea bol guvernérom New Hampshire. Samotný 14. prezident sa dostal do politiky v mladom veku, podľa History.com. Mal iba 24 rokov, keď vyhral voľby do New Hampshire štátnej správy. Málo 24-ročným mladíkom sa také niečo podarí!

V tom čase bol 47-ročný Franklin Pierce najmladším mužom, ktorý sa stal prezidentom USA. Jeho manželka Jane Appletonová pochádzala taktiež z bohatej rodiny. Appletonovej otec bol predtým prezidentom Bowdoin College.
Ďaľší: Náš 19. veliteľ ozbrojených síl pochádzal zo skromných pomerov, ale vybudoval svoj majetok až do výšky 3 miliónov dolárov.

32. William Howard Taft

Čistý majetok: 3 milióny dolárov
Prezidentom: 1909-1913
Prezident v poradí # 27

Zaujímavé je, že Taftov tchán pracoval s prezidentom, ktorý bol pri moci niekoľko rokov pred ním – Rutherford Birchard Hayesom! (Čoskoro sa o ňom porozprávame, ale nepovieme vám, ako skoro.) Dve desaťročia bol Taft aktívnym advokátom a aj prezidentom Americkej Advokátskej Komory.

Biely dom tvrdí, že Taft sa viac zaujímal o právo než o politiku. Zastával rôzne verejné funkcie, bol aj prezidentom, takže Taft mal do určitej miery rád verejnú službu.
Ďalší: Náš 19. veliteľ ozbrojených síl pochádzal zo skromných pomerov, ale vybudoval svoj majetok až do výšky 3 miliónov dolárov.

31. Rutherford B. Hayes

Čistý majetok: 3 milióny dolárov
Prezidentom: 1877-1881
Prezident v poradí # 19

Hayes pochádzal z pokorného prostredia – jeho otec bol obchodník. Svoje 3 milióny dolárov si asi zarobil keďže pracoval 15 rokov ako právnik a zastával miesta vo verejnej správe. Okrem vrchného veliteľa ozbrojených síl, bol Hayes guvernérom Ohia a členom parlamentu, hovorí MSN.

Hayesova kariéra zahŕňala aj boje v občianskej vojne, ako hovorí Biely dom. Postupom času ako naakumuloval bohatstvo, si Hayes kúpil „Spiegel Grove“. Bolo to domov o veľkosti 10 000 metrov štvorcových a rozprestieral sa na 25tich akroch v meste Fremont v štáte Ohio.
Ďalší: Založil univerzitu, z ktorej sa nakoniec stala univerzita SUNY Buffalo v New Yorku.

30. Millard Fillmore

Čistý majetok: 4 milióny dolárov
Prezidentom: 1850-1853
Prezident v poradí # 13

Ani tento prezident, ani jeho manželka nepochádzali z bohatých rodín. Fillmore pochádza z Finger Lakes v New Yorku, kde pracoval na otcovej farme a zaúčal sa u krajčíra. Navštevoval malé školy s jednou triedou a nakoniec sa oženil so svojou učiteľkou Abigail Powers.

Fillmore založil univerzitu, ktorá sa nakoniec stala Štátnou Univerzitou v New Yorku v Buffale (SUNY), takže jeho bohatstvo mohlo pochádzať aj z toho, okrem samozrejme svojej práce ako štátny zamestnanec. Okrem toho, že slúžil ako prezident, bol kontrolórom New Yorku a viceprezidentom, podľa Bieleho domu.
Ďalší: Tento prezident raz navrhol pripojiť havajské ostrovy, podľa History Channel.

29. Benjamin Harrison

Čistý majetok: 6.1 milióna dolárov
Prezidentom: 1889-1893
Prezident v poradí # 23

Tu je ďalší prezident, ktorý sa vypracoval sám. Benjamin Harrison sa narodil na farme pri rieke Ohio pod Cincinnati a on ani jeho manželka nepochádzali z bohatej rodiny. Napriek tomu si všetky svoje peniaze zarobil, keď 18 rokov pracoval ako dobre platený právnik.

Jedným z jeho najväčších klientov ako právnika bola Venezuela. Harrison pomáhal krajine pri urovnávaní hraničného sporu. Viditeľná známka jeho bohatstva bol veľký viktoriánsky dom, ktorý sa nachádza v Indianapolis, Indiana. Napriek tomu, že bol bohatý, prebytok Americkej pokladnice vymizol kým skončil Harrison svoju prezidentúru, tvrdí Biely Dom.
Ďalší: Bol prvým prezidentom, ktorý zomrel počas výkonu funkcie.

28. William Henry Harrison

Čistý majetok: 6.1 milióna dolárov
Prezidentom: 1841
Prezident v poradí # 9

William Henry Kto? Pravdepodobne ste o pánovi Harrisonovi nepočuli, pretože bol prezidentom celkovo iba 31 dní. Deviaty prezident zomrel bohužiaľ na týfus alebo paratyphoidovú horúčku len mesiac do konca svojho funkčného obdobia. Harrison sa stal prvým prezidentom, ktorý zomrel zomrel počas výkonu fukcie.

Čo sa týka jeho bohatstva, Harrison sa oženil do bohatej rodiny. Otec jeho manželky bol sudca a vlastnil pôdu, hovorí 24/7 Wall St. Náš deviaty prezident navýšil svoj majetok, keď zdedil 3000 akrov v blízkosti Charles City, Virginie od jeho matky.
Ďalší: Predtým, ako sa stal prezidentom, pôsobil štyri desaťročia v armáde.

27. Zachary Taylor

Čistý majetok: 7.1 milióna dolárov
Prezidentom: 1849-1850
Prezident v poradí # 12

Náš 12. prezident Spojených štátov bol z tých, ktorí zdedili svoje bohatstvo od rodiny (zdá sa, že je to spoločná vlastnosť našich prvých najvyšších veliteľov ozbrojených síl, je tak?). Taylor zdedil najmä veľa pôdy, hovorí MSN. Zahŕňalo to nehnuteľnosti v Mississippi, Kentucky a Louisiane. Mississippi je miesto, kde mal svoje plantáže (zdá sa, že je to požiadavka prvých prezidentov mať aspoň jednu) a mal dom v Baton Rouge v Louisiane.

MSN ďalej hovorí, že Taylor zarobil ešte viac peňazí na špekuláciách s pozemkami, prenajímaní skladov a investíciách do bankových a úžitkových akcií. Taylora bolo pôvodom južan, a to aj napriek tomu, že sa neprihlásil k väčšine politických názorov tohto regiónu, hovorí Biely dom. Taylor sa narodil vo Virgínii, ale ako dieťa sa presťahoval do Kentucky.
Ďalší: Tento prezident nastúpil do funckie prostredníctvom 25. dodatku, kedy nahradil Nixona po škandále Watergate.

26. Gerald Rudolph Ford Jr.

Čistý majetok: 8.1 milióna dolárov
Prezidentom: 1974-1977
Prezident v poradí # 38

Gerald Ford nemal dedičstvo, ktoré by podporovalo jeho kariéru, ale bol schopný sa vypracovať sám. Väčšina jeho kariéry bola vo verejnej službe, hovorí MSN, ale on zarobil dosť peňazí na získanie nehnuteľností v Michigane a Colorade.

Po kariére prezidenta, Ford zobral zálohy na knihy a bol v predstavenstvách veľkých spoločností. Zarobil si tak takmer 1 milión dolárov. Ford pôvodne prišiel k moci potom, čo sa Nixon vzdal kvôli škandálu Watergate. “Zastávam funkciu prezidenta za mimoriadnych okolností,” povedal Ford. “Toto je jedna hodina v histórií, ktorá nás trápi a zraňuje naše srdcia.”
Ďalší: Tento prezident získal Nobelovu cenu za mier v roku 2002.

25. James Earl Carter

Čistý majetok: 8.1 milióna dolárov
Prezidentom: 1977-1981
Prezident v poradí # 39

Nebolo to vždy ľahké, pokiaľ ide o peniaze Jamesa „Jimmyho“ Cartera. Carterov otec vlastnil arašídovú farmu v Georgii a zanechal ju Jimmymu, keď zomrel, hovorí MSN. Chvíľu trvalo, kým sa Carterovi podarilo urobiť z nej úspešnú farmu.

Arašidovoá farma upadla, keď ju dôverčivý Carter nechal bez dozoru. Carter skončil prezidentúru bohužiaľ zadĺžený, ale bol schopný sa znovu postaviť na nohy a zarobiť peniaze písaním kníh.
Ďalší: Konšpiračná teória, ktorá tvrdí, že prezident mal tajné stretnutie s mimozemšťanmi, hovorí Disclose TV.

24. Dwight David Eisenhower

Čistý majetok: 9.1 milióna dolárov
Prezidentom: 1953-1961
Prezident v poradí # 34

Samostatne sa vypracovaný prezident Dwight D. Eisenhower zastával vysoko postavené funkcie, až sa napokon stal vrchným veliteľom ozbrojených síl. Väčšinu svojho života strávil v armáde a pracoval na cestách. Bol tiež 13. prezidentom Columbia University v meste New York.

Knižnice Univerzity v Columbii hovoria, že trávil veľa času mimo univerzity, najmä v roku 1950, keď bol prvým najvyšším veliteľom Severoatlantickej aliancie (NATO). Pokiaľ ide o nehnuteľnosti, vlastnil farmu v blízkosti Gettysburg, PA.
Ďalší: Tento prezident bol často označovaný ako prvý „temný kôň“.

23. James Knox Polk

Čistý majetok: 11.1 milióna dolárov
Prezidentom: 1845-1849
Prezident v poradí # 11

James K. Polk a jeho manželka, Sarah Childress, mali obaja otcov, ktorí boli bohatí majitelia plantáží a špekulanti. Okrem ich rodinného bohatstva, Polk zarobil veľa peňazí počas svojho zastávania verejných funkcií: bol hovorca parlamentu a guvernér Tennessee.

Polk vlastnil majetok 920 akrov a 25 otrokov, ktorí boli súčasťou danej nehnuteľnosti, hovorí MSN. Nevlastnil toho toľko ako iní z prvých prezidentov. Bol označovaný ako „temný kôň“, čo znamená „nečakaného víťaza“ v politike.
Ďalší: Je známy svojou dramatickou rečou „Zbúrajte túto stenu“ na bývalom berlínskom múre.

22. Ronald Wilson Reagan

Čistý majetok: 14.2 milióna dolárov
Prezidentom: 1981-1989
Prezident v poradí #40

Reagan sa stal filmovou hviezdou, potom prezidentom a to všetko sám a bez dedičstva. Začal pracovať v televízii a neskôr hral vo filmoch, kde pôsobil dve desaťročia a týmto spôsobom zarobil značnú časť svojho majetku. Taktiež zarobil dobré peniaze ako hovorca firmy General Electrics, predtým ako sa stal prezidentom, uviedlo MSN.

Reaganovo bohatstvo mu pomohlo kúpiť niektoré nehnuteľnosti, vrátane 688 akrov v blízkosti Santa Barbary v Kalifornii. Ako väčšina bývalých prezidentov, napísal autobiografiu, ktorá pomohla financovať jeho nákladný životný štýl. Takmer každý prezident má fanúšika, ktorý si kúpi knihu!
Ďalší: Pre škandál Watergate sa ľuďom znechutil. Zaujímalo by vás, kto by to mohol byť …

21. Richard Milhous Nixon

Čistý majetok: 17.2 milióna dolárov
Prezidentom: 1969-1974
Prezident v poradí #37

Richard Nixon, známy ako „Tricky Dick“, je, bohužiaľ, najznámejší svojou angažovanosťou v škandále Watergate. Päť mužov sa v sedemdesiatych rokoch minulého storočia vlámalo do sídla Demokratického národného výboru v administratívnom komplexe Watergate. Nixonovej administratíve sa podarilo obíjsť vyšetrovanie jej účasti. Nixon následne odstúpil.

Pokiaľ ide o jeho bohatstvo, Nixon ho nezdedil, ale namiesto toho si ho zarobil prácou a obchodom s nehnuteľnosťami, hovorí MSN. Väčšinu svojej kariéry bol verejným činiteľom a zarobil peniaze z rozhovorov s Davidom Frostom a knižných záloh. Predal svoj newyorský mestský dom a vlastnil majetok v New Jersey, Kalifornii a na Floride.
Ďalší: Jeho manželka pochádzala z bohatej, prominentnej rodiny menom Quincys.

20. John Adams

Čistý majetok: 21.3 milióna dolárov
Prezidentom: 1797-1801
Prezident v poradí #2

Adams nebol ani zďaleka taký bohatý ako jeho predchodca, Washington (o ňom sa dočítate o niečo neskôr), ale on a jeho žena pochádzali z bohatých rodín. Adams zdedil dosť veľký majetok od svojho otca a jeho žena, Abigail, pochádzala z bohatej rodiny Quincyových, hovorí MSN.

Čože?! Nikdy ste nepočuli o rodine Quincyových?! Ide o najprestížnejšiu rodinu v Massachusetts! V 18. storočí bolo… Adamsovo bohatstvo evidentné len pri pohľade na jeho 40-akrový majetok, Peacefield, a prosperujúcu advokátsku prax.
Ďalší: Tento prezident sa stal právnikom bez toho, aby niekedy navštevoval právnickú fakultu, hovorí Centrum ústavy USA.

19. John Quincy Adams

Čistý majetok: 23.3 milióna dolárov
Prezidentom: 1825-1829
Prezident v poradí #6

Hádajte, kto bol jeho otec? John Adams! Wow, kto by si to bol pomyslel? Ďalšia situácia kedy otec a syn sú prezidentmi, viac poznáme situáciu – George W. Busha a George H. W. Busha (viac o nich na neskorších snímkach!). Quincy Adams zdedil časť z otcovho bohatstva.

Napríklad, zdedil nehnuteľnosť Peacefield od John Adamsa, hovorí MSN (to bolo 40-aker majetku, o ktorom sme písali skôr). Zdá sa tiež, že zdedil temperament a názory svojho otca, hovorí Biely dom.
Ďalší: Tento prezident bol známy ako jeden z najskromnejších a najskúsenejších prezidentov Spojených štátov.

18. George Herbert Walker Bush

Čistý majetok: 26.3 milióna dolárov
Prezidentom: 1989-1993
Prezident v poradí #41

George H.W. Bush, otec prezidenta Georgea W. Busha, pochádzal z bohatej rodiny. Bush si zarobil vlastné bohatstvo svojimi pobrežnými vrtmi a vlastnil nehnutelnosti v hodnote miliónov dolárov, hovorí MSN. Najzaujímavejšia je Kennebunkport, rezidencia v Maine (má hodnotu neuveriteľných 5 miliónov dolárov!).

Napriek svojmu bohatstvu bol Bush známy tým, že bol nesebecký, pokorný a skúsený v svojej práci ako verejný funkcionár. Začal v Kongrese, potom zastával mnohé pozície vo vláde, ako napríklad veľvyslanec pri U.N., náčelník amerického styčného úradu v Číne a riaditeľ centrálnej spravodajskej služby.
Ďalší: Slúžil ako prezident niekoľkokrát, ale nie po sebe.

17. Grover Cleveland

Čistý majetok: 28.3 milióna dolárov
Prezidentom: 1885-1889, 1893-1897
Prezident v poradí #22 & #24

Zdá sa, že Grover Cleveland pochádza zo skromnej rodiny – jeho otec bol kníhkupcom aj kazateľom. Cleveland pravdepodobne získal svoje bohatstvo z práce právnika, ktorú robil 12 rokov a vo verejnej službe. Okrem toho, že bol prezident, pôsobil aj ako starosta Buffalo, New Yorku a ako guvernér New Yorku.

Zaujímavé je, že zarobil veľa peňazí predajom svojej rezidencie na okraji Washingtonu D.C. Cleveland kúpil “Westland Mansion,” sídlo v blízkosti Princeton, New Jersey. Tento prezident sa stal prvým v mnohých veciach: 1. demokratický prezident po občianskej vojne, prvý slúžil 2 obdobia nenasledujúce po sebe ako Prezident a mnoho iného.
Ďalší: Je jedným z dvoch prezidentov, ktorý pôsobil ako štátny tajomník, viceprezident a prezident.

16. Martin Van Buren

Čistý majetok: 29.3 milióna dolárov
Prezidentom: 1837-1841
Prezident v poradí #8

Van Buren prišiel k svojmu bohatstvu keď pracoval ako právnik. Možno si zarobil veľkú časť svojho majetku, keď pracoval vo verejnej službe. MSN hovorí, že je jedným z dvoch mužov, ktorý slúžil ako štátny tajomník, viceprezident a prezident!

Podobne ako všetci prví prezidenti, aj on mal obrovský majetok. Tento majetok o rozlohe 225 akrov v štáte New York bol nazvaný „Lindenwald“. Pochádzal z pokorných pomerov – narodil sa krčmárovi a farmárovi v Kinderhooku v New Yorku.
Ďalši: Tento prezident a jeho rodina vyzdobili Biely dom francúzskymi dovezenými artiklami a hovorili po francúzsky, hovorí Encyclopedia Britannica.

15. James Monroe

Čistý majetok: 30.4 milióna dolárov
Prezidentom: 1817-1825
Prezident v poradí #5

Zdá sa, že mnoho z prvých prezidentov prišlo o peniaze na konci svojho života. Vezmite napríklad Jamesa Monroea – mal plantáž o rozlohe 3500 akrov, zarábal veľa peňazí počas dvoch funkčných období ako prezident a jeho žena pochádzala z bohatej rodiny.

(Jeho manželka, Elizabeth Monroe, bola dcérou bohatého britského dôstojníka.) Keď sa však Monroe dosiahol dôchodkový vek, bol zadlžený a bol nútený predať svoju obrovskú plantáž, vysvetľuje MSN.
Ďalší: Po skončení prezidentovania začal maľovať a nakoniec vydal knihu s názvom „Portréty odvahy“, ktorá obsahuje jeho obrazy, hovorí CNN.

14. George W. Bush

Čistý majetok: 39.5 milióna dolárov
Prezidentom: 2001-2008
Prezident v poradí #43

Počiatočné bohatstvo Georgea W. Busha pochádzalo z jeho rodiny – pochádza z prominentnej rodiny Bushovcov a jeho otec bol prezidentom Spojených štátov v rokoch 1989 až 1993. Bush sám zarobil dobré peniaze ako podnikateľ, a potom ako guvernér štátu Texas.

Bush pracoval v ropnom priemysle a jedno obdobie vlastnil aj baseballový tím Texas Rangers. Bush bol známy tým, že čelil teroristickým útokom z 11. septembra, čo jeho otec nazval „najväčšou výzvou ktoréhokoľvek prezidenta od čias Abrahama Lincolna,“ hovorí Biely dom. Bush opustil úrad ako nepopulárny prezident a potom začal zarábať peniaze za svoje prednášky a predajom svojich kníh.
Ďalší: Bol jediným prezidentom, ktorý sa narodil na Havaji.

13. Barack Hussein Obama

Čistý majetok: 40 miliónov dolárov
Prezidentom: 2008-2016
Prezident v poradí #44

Niekoľko dostupných publikácií vie poskytnúť iba odhady Obamovho majetku, ale predpokladá sa, že to bude okolo 40 miliónov dolárov. Po prezidentskom úrade, Obama má šesť-ciferný dôchodok a zarobil milióny zo svojich kníh, zmluvou s Netflixom a svojimi prednáškami, tvrdí Business Insider. Každý chce kúsok Obamu.

Počas prezidentovsnia, bol známy pre schválenie zákona o cenovo dostupnej zdravotnej starostlivosti (ACA), známej v skratke ako “Obamacare”. Nepochádzal z bohatej rodiny – bol vychovaný slobodnou matkou z Kansasu.
Ďalší: Počas občianskej vojny sa tento bývalý prezident ocitol zadlžený a zomrel chudobný. Zdá sa, že je to spoločná téma prvých prezidentov, no nie?

12. John Tyler

Čistý majetok: 57.7 miliónov dolárov
Prezidentom: 1841-1845
Prezident v poradí #10

Tyler bol jeden z tých prezidentov, ktorí prišli k majetku nie prácou a svojou kariérou ale rodinným dedičstvom. Zdedil 1000-akrové tabakové plantáže a mal bohatú prvú manželku, Letitiu. Neskôr, si Tyler kúpil svoje vlastné sídlo s názvom “Sherwood Manor”, ktorý sa rozkladá na 1600 akroch.

Zvláštnosťou je, že sa stal prvým prezidentom, ktorého predchodca zomrel, hovorí Biely dom. Rovnako ako väčšina našich raných prezidentov, aj on sa ocitol v dlhoch a zomrel chudobný. Ako je to možné, že všetci títo chlapci prichádzajú o svoje peniaze?
Ďalší: Bol na invalidnom vozíku, ale neexistuje veľa fotiek kde je na vozíku.

11. Franklin Delano Roosevelt

Čistý majetok: 66.8 miliónov dolárov
Prezidentom: 1933-1945
Prezident v poradí #32

Franklin Delano Roosevelt, známy ako „FDR“, získal časť svojho majetku z dedičstva a manželstva, hovorí MSN. V roku 1919 mal finančné problémy, kedy ho jeho matka musela založiť. Roosevelt bol schopný sa nakopnúť a vypracovať sa na majetok v čistej hodnote $66,8 miliónov!

Franklin Roosevelt zastával vysoko postavené (a pravdepodobne vysoko platené) pracovné miesta predtým, než sa stal prezidentom – napr. bol asistentom tajomníka námorníctva. Zrejmé ukazovatele jeho bohatstva boli jeho majetky v Georgii, Maine a New Yorku, ako aj jeho rezidencia „Springwood“.
Ďalší: Tento prezident čelil obžalobe.

10. William Jefferson Clinton

Čistý majetok: 75.9 milióna dolárov
Prezidentom: 1993-2001
Prezident v poradí #42

Z Elity v Arkansase prišiel Clinton do Washingtonu D.C. a spôsobil tam zemetrasenie. Bol veľmi populárnym prezidentom medzi voličmi, napriek tomu, že mal aféru s inou ženou. Clinton a jeho manželka Hillary Rodham Clintonová nepochádzali z bohatých rodín. Namiesto toho sa sami vyracovali na rebríčku prosperity.

Zaujímavosťou je, že nebol taký bohatý – v porovnaní s inými prezidentmi – kým bol v Bielom dome. Spolu so svojou ženou zarobil peniaze z platených prejavov a predajom kníh. MSN hovorí, že Bill Clinton zarobil 15 miliónov dolárov za svoju knihu Môj život.
Ďalší: Tento prezident urobil zarobil svoje počiatočné bohatstvo ako banský inžinier.

9. Herbert Clark Hoover

Čistý majetok: 83 milióna dolárov
Prezidentom: 1929-1933
Prezident v poradí #31

Herbert Clark Hoover vyrastal ako sirota. Bol vychovaný strýkom, ktorý bol lekárom. Hoover prekonal svoje nešťastie a stal sa banským inžinierom kde veľmi dobre zarábal 17 rokov a mal rozsiahle podiely v rôznych banských spoločnostiach.

Časť jeho inžinierskej kariéry ho priviedla do Číny. Keď sa nakoniec stal prezidentom, udemoil si, že nepotrebuje svoj prezidentský plat a daroval ho charite, podobne ako náš súčasný vrchný veliteľ. Biely dom hovorí, že Hoover bol známy ako „veľký humanista“.
Ďalší: Tento viceprezident sa stal vrchným veliteľom po zavraždení JFK.

8. Lyndon Baines Johnson

Čistý majetok: 109.3 milióna dolárov
Prezidentom: 1963-1969
Prezident v poradí #36

Lyndon B. Johnson (často známy ako LBJ) prevzal prezidentúru, keď bol prezident John Fitzgerald Kennedy zavraždený. Johnson sa narodil v centrálnom Texase, kde žil vo vidieckej chudobe, vyrastal a vyštudoval Southwest Texas State Teachers College, ako tvrdí stránka Bieleho Domu.

LBJ získal v Texase časom viac a viac pôdy – 1500 akrov v kraji Blanco, hovorí MSN. LBJ a jeho manželka “Ladybird” Johnson vlastnili rádio a televíziu v Austine, ako aj iné menšie podiely.
Ďalej: Bol jedným z našich najbohatších prezidentov, ale stratil veľa svojho bohatstva, predtým než umrel.

7. James Madison

Čistý majetok: 113.3 milióna dolárov
Prezidentom: 1809-1817
Prezident v poradí #4

Čo je to so všetkými týmito prezidentmi, ktorí žijú na obrovských statkoch s fantastickými menami? James Madison žil na 5000-akrovom sídle s názvom “Montpelier” v Orange County, vo Virginií, hovorí MSN. Táto publikácia hovorí, že v tom čase bol najväčším vlastníkom pôdy v celej Orange County.

Bohužiaľ pre pána Madisona, stratil veľa peňazí na konci svojho bohatého života kvôli finančnému kolapsu jeho plantáže. Bohužiaľ, bol uväznený na posteli na konci svojho života, hovorí James Madison: napísal Pieseň Virgínie a Zakladateľ Národa.
Ďalší: Adoptoval si osiroteného indiánskeho chlapca menom Lyncoya.

6. Andrew Jackson

Čistý majetok: 132.6 milióna dolárov
Prezidentom: 1829-1837
Prezident v poradí #7

Známy ako “Starý Hickory”, Jackson zarobil svoje bohatstvo v armáde a tiež sa oženil do bohatej rodiny. To z neho urobilo jedného z najbohatších prezidentov v rokoch od 1800, hovorí MSN. Podobne ako jeho predchodcovia, Jackson vlastnil obrovskú rezidenciu. Volala sa “Ermitáž” a pozostávala z 1 050 akrov.

Jackson tiež vlastnil viac ako 300 otrokov počas svojho života, hovorí MSN. Ako istý vrchný veliteľ, ako ho poznáme dnes, Jackson sa snažil vystupovať ako vzor pre bežných ľudí, hovorí Biely dom. Myslíte si, že niekto kto pochádza z bohatého prostredia môže reprezentovať bežných ľudí?
Ďalší: Je najmladším prezidentom v histórii Spojených štátov.

5. Theodore Roosevelt

Čistý majetok: 139.7 milióna dolárov
Prezidentom: 1901-1909
Prezident v poradí #26

Theodore “Teddy” Roosevelt sa narodil v prominentnej, bohatej rodine v roku 1858 v New Yorku, hovorí Biely dom. Roosevelt dostal veľký trustový fond, ale stratil väčšinu svojich peňazí, ktoré investoval do ranča v Dakote, hovorí MSN. Aby zaplatil účty pracoval ako autor.

Našťastie pre neho dokázal zarobiť peniaze na rozdiel od väčšiny autorov … Okrem prezidentovania, väčšinu svojej kariéry zastával verejné funckie. Podobne ako ostatní prezidenti mal aj on svoje vlastné sídlo – o rozlohe 235 akrov nazývané „Sagamore Hill“ na Long Islande.
Ďalší: Bol jedným z našich najbohatších prezidentov, ale ku koncu svojho života sa ocitol v dlhoch.

4. Thomas Jefferson

Čistý majetok: 236.8 milióna dolárov
Prezidentom: 1801-1809
Prezident v poradí #3

Iste, americká revolúcia sa zdala byť nevydarenou operáciou v porovnaní s s tým ako sa Spojené kráľovstvo, držalo svojich kolónií. Ale to neznamená, že naši zakladajúci otcovia boli k ničomu. Práve naopak oni boli šikovní a tu pán Jefferson je len jedným príkladom.

Jeho 5.000 akrová plantáž vo Virginii, Monticello, bola obhospodarovaná desiatkami otrokov. Veľa majetku dal Jeffersonovi jeho otec, hovorí MSN, ale nejaké vlastné peniaze zarobil v politike predtým, než sa stal prezidentom. Napriek svojmu bohatému životu bol zadlžený, keď zomrel.
Ďalší: Hovorilo sa, že mal drevené zuby.

3. George Washington

Čistý majetok: 587 milióna dolárov
Prezidentom: 1789-1797
Prezident v poradí #1

Je pravdepodobne jeden z najznámejších mužov v celej histórii Spojených štátov. Washington bol prvým prezidentom nášho národa a jedným z našich najbohatších prezidentov. To čiastočne kvôli tomu, že je najlepšie plateným prezidentom Ameriky (jeho plat bol v roku 1789 dva percentá rozpočtu, hovorí MSN).

Washingtonova rodina mala veľa peňazí – jeho manželka, Martha, zdedila od otca veľké majetky. Dvojica žila na plantáži (Mount Vernon – už ste o nej počuli?), Mala päť samostatných fariem na 8 000 akroch. Ako väčšina zakladajúcich otcov, aj on mal otrokov – konkrétne 300.
Ďalší: Prieskum Gallup v roku 2013 ukázal, že tento prezident je najobľúbenejším v Amerike.

2. John Fitzgerald Kennedy

Čistý majetok: 1.1 miliardy dolárov
Prezidentom: 1961-1963
Prezident v poradí #35

Žiadne meno nie je v americkej politike viac známe ako „Kennedy“. Kennedyovci sú mocná, elitná rodina v americkej politike, ktorá zastávala mnoho politických pozícií. Sú aj milovaní aj opovrhovaní. Každopádne, John Kennedy (často známy ako „JFK“) sa narodil veľmi bohatý vďaka svojej rodine.

Kennedyho otec bol prvým predsedom americkej Komisie pre cenné papiere a burzu (SEC). MSN hovorí, že peniaze JFK pochádzajú zo spoločného rodinného fondu. Kennedyho manželka, Jackie, sa tiež narodila do bohatej rodiny – zdedila ropné impérium.
Ďalší: Je najstarším – a najbohatším – americkým prezidentom v histórii nášho národa.

1. Donald Trump

Čistý majetok: 3.1 miliardy dolárov
Prezidentom: 2017-Súčasnosť
Prezident v poradí #45

Náš súčasný prezident je najbohatším prezidentom v histórii a jeho majetok sa odhaduje na úrovni 3,1 miliardy dolárov. Trump sa narodil do bohatej rodiny a ešte viac zbohatol tým, že prevzal obchod s nehnuteľnosťami svojho otca. Trump vlastní miliardy dolárov v nehnuteľnostiach a golfových ihriskách po celom svete.

Forbes skúmal jeho majetok a zistil, že vlastní 1,5 miliardy dolárov v nehnuteľnostiach v New Yorku, 560 miliónov dolárov v nehnuteľnostiach, ktoré nie sú v New Yorku, 550 miliónov dolárov v golfových ihriskách a kluboch, 170 miliónov dolárov v značkových firmách a 320 miliónov dolárov v hotovosti a osobných aktívach. Povedal, že daruje svoj prezidentský plat charite, rovnako ako Hoover.

Zdroj: https://www.finance101.com/richest-presidents/