Miliardári zarobili za minulý rok toľko peňazí, že by dokázali sedemkrát ukončiť extrémnu chudobu

12. júla 2019

Svetová ekonomika vytvorila minulý rok rekordný počet miliardárov, čím zhoršila nerovnosť oslabením práv pracovníkov a úsilím korporácií maximalizovať návratnosť kapitálu pre akcionárov, tvrdí vo svojej správe charitatívna organizácia Oxfam International.

Svet má teraz 2043 miliardárov, po tom, čo sa v uplynulom roku objavil každý druhý deň jeden nový miliardár - uviedla nezisková organizácia vo svojom reporte z pondelka. Skupina poväčšine mužov zaznamenala nárast svojho bohatstva o 762 miliárd dolárov, čo je dosť peňazí na ukončenie extrémnej chudoby a to podľa Oxfamu dokonca sedemkrát viac.

Podľa samostatných údajov, ktoré zostavila spoločnosť Bloomberg, sa v roku 2017 zvýšil čistý majetok top 500 miliardárov o 24 percent na 5,38 bilióna dolárov. Najbohačší muž sveta Jeff Bezos, majiteľ Amazon.com Inc. zaznamenal nárast svojho majetku o 33,7 miliardy dolárov.

"Miliardársky boom nie je známkou prosperujúcej ekonomiky, ale symptómom zlyhania ekonomického systému," povedala Winnie Byanyima, výkonná riaditeľka Oxfam International. "Ľudia, ktorí šijú naše oblečenie, montujú naše telefóny a pestujú naše potraviny, sú vykorisťovaní."

Oxfam zverejnil túto správu v čase, keď globálni lídri, vykonní riaditelia a bankári prichádzajú do švajčiarskeho Davosu na výročné stretnutie Svetového ekonomického fóra. Berúc na vedomie, že mnohí svetoví elitní predstavitelia tvrdia, že sa obávajú nerovnosti v príjmoch, charita ďalej povedala, že väčšina vlád „hanebne zlyháva“ pri zlepšovaní tejto záležitosti.

Oxfam tiež vyzval vlády, aby obmedzili výnosy akcionárov a výkonných riaditeľov a zároveň zabezpečili, aby pracovníci dostali mzdu, z ktorej sa dá vyžiť. Okrem iného odporučila, aby sa medzi inými návrhmi taktiež odstránili rozdiely v odmeňovaní žien a mužov a aby sa zvýšili dane pre bohatých.

"Ľudia sú pripravení na zmenu," povedal Byanyima. "Chcú obmedziť moc a bohatstvo, ktoré má v rukách tak málo ľudí."

Zdroj: http://time.com.cmun.it/e/lnjkw5x/money/5112462/billionaires-made-so-much-money-last-year-they-could-end-extreme-poverty-seven-times/?t=1525660831

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vylúčenie zodpovednosti:

JugLogic.com je vzdelávacia platforma a fórum na učenie sa a diskusiu o všeobecnej finančnej gramotnosti a správe osobných financií.

Žiadny obsah na tejto stránke nepredstavuje - alebo by sa malo chápať ako predstavujúce - odporúčanie na vykonanie akýchkoľvek transakcií s cennými papiermi alebo na zapojenie sa do akýchkoľvek investičných stratégií uvedených v obsahu našej stránky.

© 2016 - 2020 JugLogic s.r.o., so sídlom Ľubochnianska 4, 831 04 Bratislava, Slovenská republika
IČO: 50 372 475 | DIČ: 212 038 4706
email: [email protected] | t.č.: +421 948 802 082
Zásady spracúvania osobných údajovVšeobecné obchodné podmienky
>
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram