Miliardári zarobili za minulý rok toľko peňazí, že by dokázali sedemkrát ukončiť extrémnu chudobu

Nezaradené

0  komentárov

  • Home
  • Blog
  • Nezaradené
  • Miliardári zarobili za minulý rok toľko peňazí, že by dokázali sedemkrát ukončiť extrémnu chudobu

Svetová ekonomika vytvorila minulý rok rekordný počet miliardárov, čím zhoršila nerovnosť oslabením práv pracovníkov a úsilím korporácií maximalizovať návratnosť kapitálu pre akcionárov, tvrdí vo svojej správe charitatívna organizácia Oxfam International.

Svet má teraz 2043 miliardárov, po tom, čo sa v uplynulom roku objavil každý druhý deň jeden nový miliardár – uviedla nezisková organizácia vo svojom reporte z pondelka. Skupina poväčšine mužov zaznamenala nárast svojho bohatstva o 762 miliárd dolárov, čo je dosť peňazí na ukončenie extrémnej chudoby a to podľa Oxfamu dokonca sedemkrát viac.

Podľa samostatných údajov, ktoré zostavila spoločnosť Bloomberg, sa v roku 2017 zvýšil čistý majetok top 500 miliardárov o 24 percent na 5,38 bilióna dolárov. Najbohačší muž sveta Jeff Bezos, majiteľ Amazon.com Inc. zaznamenal nárast svojho majetku o 33,7 miliardy dolárov.

“Miliardársky boom nie je známkou prosperujúcej ekonomiky, ale symptómom zlyhania ekonomického systému,” povedala Winnie Byanyima, výkonná riaditeľka Oxfam International. “Ľudia, ktorí šijú naše oblečenie, montujú naše telefóny a pestujú naše potraviny, sú vykorisťovaní.”

Oxfam zverejnil túto správu v čase, keď globálni lídri, vykonní riaditelia a bankári prichádzajú do švajčiarskeho Davosu na výročné stretnutie Svetového ekonomického fóra. Berúc na vedomie, že mnohí svetoví elitní predstavitelia tvrdia, že sa obávajú nerovnosti v príjmoch, charita ďalej povedala, že väčšina vlád „hanebne zlyháva“ pri zlepšovaní tejto záležitosti.

Oxfam tiež vyzval vlády, aby obmedzili výnosy akcionárov a výkonných riaditeľov a zároveň zabezpečili, aby pracovníci dostali mzdu, z ktorej sa dá vyžiť. Okrem iného odporučila, aby sa medzi inými návrhmi taktiež odstránili rozdiely v odmeňovaní žien a mužov a aby sa zvýšili dane pre bohatých.

“Ľudia sú pripravení na zmenu,” povedal Byanyima. “Chcú obmedziť moc a bohatstvo, ktoré má v rukách tak málo ľudí.”

Zdroj: http://time.com.cmun.it/e/lnjkw5x/money/5112462/billionaires-made-so-much-money-last-year-they-could-end-extreme-poverty-seven-times/?t=1525660831


ŠTÍTKY


PREČÍTAJTE SI ĎALŠIE ČLÁNKY

[Inšpiratívne VIDEO] Skutočný DÔVOD života od výplaty k výplate a ako to zmeniť

[Inšpiratívne VIDEO] Ako Erik Hoffmann vygeneroval 40,000$ za 5 týždňov a čo urobil ešte PREDTÝM, ako sa mu to podarilo aj v nepriaznivých časoch

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

7 zabijakov finančného prehľadu

Prihláste sa k odberu noviniek z oblasti financií a finančnej gramotnosti a získajte okamžitý prístup k bonusovému e-booku ZDARMA. Stlačením tlačidla nižšie nám udelíte svoj dobrovoľný súhlas so spracovaním vašich osobných údajov podľa našich zásad spracúvania osobných údajov.

>