Všeobecné
Video

PRAX: Odhalenie najnebezpečnejšich skrytých požieračov peňazí

Lekcia 9 Kapitola 3 Modul 1

V tejto lekcii vám ukážem niečo, čo vám dokáže priniesť OKAMŽITÝ výsledok.

Keď som túto aktivitu robil prvýkrát, trvalo mi to približne 30 minút. 30 minút výmenou za prakticky okamžité navýšenie mesačnej bilancie približne o 100 Eur.

Po rokoch sa táto suma dokáže krásne nazbierať a vy tak získate rozpočet k dobru, s ktorým môžete narábať inak a namiesto toho, aby ste o tieto peniaze zbytočne prišli ich môžete napr. investovať, alebo si dopriať niečo, čo je pre vás skutočne dôležité.

Dnes mi táto aktivita zaberie max. pár desiatok minút ROČNE.

Stačí mi urobiť ju 1x za 3 mesiace, aby som mal istotu, či sa náhodou medzi moje výdavky nedostali určití skrytí okrádači.

Pozrite si video, zistite, ako narábať s tabuľkou a potom do nej prejdite kliknutím na tlačidlo nižšie. Nezabudnite pri tom odstrániť vzorové dáta:

BONUSOVÝ TIP:

Skombinujte lekciu E.liminuj z tohto videa s lekciou N.epodľahuj.

Možno zo zvyku robíte pravideľné mesačné nákupy niečoho, čo vám neprináša ani úžitok, ani radosť.

Mojim problémom v minulosti bolo to, že som každý mesiac nakupoval hry za desiatky eur.

Pri tom som na ne paradoxne nikdy nemal čas, pri žiadnej som nevydržal dlhšie, ako pár minút a ani ma nebavili. Svoje hlúpe nákupy som obhajoval tým, že "však keď budem na dôchodku, tak sa aspoň budem mať čím zabaviť." 

Našťastie som prišiel na to, že tieto nákupy robím z emočných dôvodov. Prišiel som na to vďaka tomu, že som začal s peniazmi narábať inak. Keby k tomu nedošlo, pravdepodobne by som dodnes takto zbytočne utrácal a bol zacyklený v negatívnej špirále nevedomých nákupov.

Popremýšľajte nad tým, či sa v repertoáre vašich výdavkov nenachádza niečo podobné.

Červená kontrolka by sa vám mala rozblikať, HLAVNE pokiaľ:

  • je to niečo, čo kupujete akoby automaticky (alebo sa automaticky strháva z karty a vy to nechcete zrušiť),
  • je to niečo, čo vám neprináša úžitok BEZ toho, aby ste tomu venovali svoje úsilie alebo čas,
  • je to niečo, na čo nemáte priestor a čas,
  • možno to držíte len zo strachu, že o to prídete a svoje konanie si ospravedlňujete vetou "však raz sa k tomu dostanem"

Možno tak zistíte, že ste členom rôznych vzdelávacích členských sekcií, na ktoré ale nemáte čas. Úžitok NULA. Bilancia po mesiaci -50 Eur. Po roku -600. Zotrvávate zo strachu, že keby ste členstvo zrušili a chcete vstúpiť znovu, už by to bolo za drahších podmienok. 

Pokiaľ to však nieje vaša priorita DNES, prečo by to pre vás malo byť dôležité zatjra?

Kto je Pánom časti vašich peňazí? Obchodník, ktorý strachom zo straty manipuluje vaše rozhodnutie alebo VY? Čo keby ste to radšej investovali? 

Pán peňazí robí VEDOMÉ nákupy.

Páni peňazí si vedia, že emočné odôvodnenia nákupov sú balancovanie na tenkom ľade. Poznajú reálny úžitok vecí, ktoré si doprajú a dokážu eliminovať zbytočnosti a rozlíšiť skutočné príležitosti od trblietavých 

  


Pen
>